Главна страница
Председател на Отдела

Председател на Отдела

Митрополит Волоколамски Антоний


Председател на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия

От 7 юни 2022 г. досега

Биографична справка

Митрополит Антоний (в света Антон Юриевич Севрюк) е роден на 12 октомври 1984 г. в град Твер.


1991-2008

От 1991 до 1995 г.  учи в средно училище № 19 в Твер. През 1995 г. постъпва в общинската образователна институция «Тверски лицей», която завършва през 2002 г. със златен медал. Докато учи, носи послушанията олтарник и иподякон в катедралния храм «Възкресение Христово» в Твер.

През 2002 г. постъпва в Санкт-Петербургската духовна семинария. По време на обучението носи послушанията сътрудник на сайта на СПбДА и преподавател във факултативния курс по английски език. Редовно представлява петербургските духовни школи на различни конференции и семинари.

През 2006 г. участва в работата на семинара на младежката организация «Синдесмос» в Брюксел.

През 2004-2007 г. ежегодно участва в работата на летния православен младежки лагер в Потамитиса (Кипър) в качеството на преводач и ръководител на рускоезичната делегация.

През октомври 2006 г. ректорът на Санкт-Петербургската духовна академия архиепископ Тихвински Константин го подстригва за четец в академичния храм «Ап. Йоан Богослов».

През март 2007 г. е изпратен на стаж в православното отделение на Богословския факултет на Университета Йоенсуу (Финландия), по време на обучението носи послушанието надзорник на храма «Свети Йоан Богослов» към Духовната семинария на Финландската Православна Църква, а през юни след връщането си в Санкт-Петербург успешно защитава дипломна работа на тема «Есхатологията в световните религии».

На 17 юни 2007 г. завършва Санкт-Петербургската духовна семинария с отличен успех и е награден с премия в чест на Ленинградския и Новгородски митрополит Никодим (Ротов). С решение на преподавателския съвет е приет за студент в Санкт-Петербургската духовна академия без полагане на приемни изпити.

През септември 2007 г. е назначен за стажант в Служба «Комуникация» на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия. От октомври 2007 г. е референт (помощник) на председателя на ОВЦС, Смоленския и Калининградски митрополит Кирил (днес Светейши Патриарх Московски и на цяла Русия). През септември 2008 г. е назначен за преподавател в Смоленската духовна семинария.

2009-2022

От 5 февруари 2009 г. е личен секретар на Светейшия Патриарх Кирил.

От 5 март 2009 г. Светейшият Патриарх Кирил го подстригва за расофорен монах с името Антоний в чест на преподобномъченика Антоний Валаамски в домашния храм «Свети праведни Филарет Милостиви» в Патриаршеските покои на Свято-Троицката Сергиева лавра.

На 8 март 2009 г. Светейшият Патриарх Кирил го ръкополага за йеродякон в катедралния храм «Христос Спасител» в Москва.

От април 2009 г. до 8 април 2011 г. е ръководител на личния секретариат на Патриарха Московски и на цяла Русия.

На 3 април 2010 г. в храма «Христос Спасител» Светейшият Патриарх Кирил го ръкополага за йеромонах с възлагане на набедреник.

На 5 юни 2010 г. завършва Санкт-Петербургската духовна академия с отличен успех.

С решение на Светия Синод от 22 март 2011 г. (журнал № 32) е назначен за клирик на ставропигиалната енория «Свети Николай» в Рим.

С решение на Светия Синод от 30 май 2011 г. (журнал № 62) е освободен от длъжността клирик на храма «Свети Николай» в Рим и е назначен за предстоятел на ставропигиалния храм «Света великомъченица Екатерина» в Рим.

На 12 юли 2011 г. с указ на Светейшия Патриарх Кирил е назначен за секретар на енориите на Московската Патриаршия в Италия.

На 18 юли 2013 г. по време на богослужение в Троице-Сергиевата лавра Светейшият Патриарх Кирил го възвежда в сан архимандрит.

На 7 октомври 2015 г. Светейшият Патриарх Кирил в домашния храм «Свети праведни Филарет Милостиви» в Патриаршеските покои на Свято-Троицката Сергиева лавра го подстригва за мантиен монах с името Антоний в чест на преп. Антоний Римлянин.

С решение на Светия Синод от 22 октомври 2015 г. (журнал № 62) е избран за епископ Богородски, викарий на Патриарха Московски и на цяла Русия, възложено му е архипастирското обгрижване на енориите на Московската Патриаршия в Италия, и е назначен за ръководител на Управлението на Московската Патриаршия по въпросите на задграничните учреждения.

Наречен за епископ на 23 октомври 2015 г. в храма «Въведение Богородично» на манастира «Оптина пустош». Ръкоположен на 26 октомври по време на Литургията в Новодевичия манастир в Москва. Богослуженията оглавява Светейшият Патриарх Кирил.

С указ на Светейшия Патриарх Кирил от 28 октомври 2015 г. е назначен за предстоятел на храма «Рождество на свети Йоан Предтеча» в Пресня, Москва.

С решение на Светия Синод от 24 декември 2015 г. (журнал № 89) е включен в състава на Висшия Църковен Съвет на Руската Православна Църква.

С решение на Светия Синод от 29 юли 2017 г. (журнал № 52) е освободен от длъжността управляващ италианските енории на Московската Патриаршия и предстоятел на ставропигиалния храм «Св. великомъченица Екатерина» в Рим. Синодът му дава титлата «Звенигородски».

През септември-декември 2017 г. е временно управляващ Берлинската епархия.

С решение на Светия Синод от 28 декември 2017 г. (журнал № 116) е назначен за управляващ Виенско-Австрийската и Будапещенско-Унгарската епархии с титлата «Виенски и Будапещенски» и запазване на длъжността ръководител на Управлението на Московската Патриаршия по въпросите на задграничните учреждения. Също така с решение на Синода му е възложено да управлява временно енориите на Московската Патриаршия в Италия.

На 1 февруари 2018 г. по време на Литургията в Храма «Христос Спасител» в Москва Светейшият Патриарх Кирил го възвежда в сан архиепископ.

С решение на Светия Синод от 15 октомври 2018 г. (журнал № 77) е освободен от длъжността временно управляващ енориите на Московската Патриаршия в Италия.

С решение на Светия Синод от 30 май 2019 г. (журнал № 49) е назначен за владика Корсунски и Западноевропейски, Патриаршески екзарх на Западна Европа, временно управляващ енориите на Московската Патриаршия в Италия, с освобождаване от длъжността управляващ Виенско-Австрийската и Будапещенско-Унгарската епархии и запазване на длъжността ръководител на Управлението на Московската Патриаршия по въпросите на задграничните учреждения.

На 31 май 2019 г. по време на Литургия в храма «Възкресение Христово» в Новодевичия манастир в Санкт-Петербург Светейшият Патриарх Кирил го възвежда в сан митрополит.

С решение на Светия Синод от 7 юни 2022 г. (журнал № 61) е назначен за председател на Отдела за външни църковни връзки и постоянен член на Светия Синод на Руската Православна Църква с титлата «Волоколамски», с временно запазване на длъжността управляващ Патриаршеската екзархия на Западна Европа и длъжността ръководител на Управлението на Московската Патриаршия по въпросите на задграничните учреждения и с освобождаване от длъжността управляващ Корсунската епархия.

Председателят на ОВЦС честити на Светейшия Патриарх Български Неофит неговия имен ден

21.01.2023

Изказване на председателя на ОВЦС митрополит Волоколамски Антоний на заседание на Съвета за сигурност на ООН

18.01.2023

Председателят на ОВЦС се изказа на заседание на Съвета за сигурност на ООН

18.01.2023

Патриаршеска награда бе връчена на заместник-председателя на ОВЦС

17.01.2023

Волоколамският митрополит Антоний честити на заместник-председателя на ОВЦС архимандрит Филарет (Булеков) неговата 55-годишнина

16.01.2023

На съвещание в Даниловския манастир бе обсъдена ситуацията в Украйна

10.01.2023

Председателят на ОВЦС честити на Светейшия и Блаженейши Католикос-Патриарх на цяла Грузия Илия II неговата 90-годишнина

04.01.2023

Волоколамският митрополит Антоний се изказа на събрание на Съвета на Императорското православно палестинско дружество

24.12.2022

Председателят на ОВЦС участваше в общо събрание на Комисията на Руската федерация по делата на ЮНЕСКО

21.12.2022

Волоколамският митрополит Антоний освети икона за православния храм «Света Троица» в Монголия

19.12.2022

Председателят на ОВЦС честити на  Блаженейшия Румънски Патриарх Даниил неговия имен ден

17.12.2022

Председателят на ОВЦС взе участие в заседание на Надзорния съвет на Фонда за подкрепа и защита на правата на сънародниците, живеещи в чужбина

30.11.2022

Председателят на Отдела за външни църковни връзки се срещна с президента на Татарстан

25.11.2022

Изказване на Волоколамския митрополит Антоний на конференцията «Религиозното многообразие и националното единство»

24.11.2022

Председателят на ОВЦС честити на Блаженейшия Архиепископ на Тирана и цяла Албания Анастасий 50-годишнината на архиерейската му хиротония

19.11.2022

Митрополит Иларион: важно е междуетническият конфликт да не се превръща в междурелигиозен

19.10.2021

Митрополит Иларион: Църквата никога не натрапва на хората своето учение

10.10.2021

Митрополит Иларион: Вероятността, светът да е сътворен без участието на Бога е нулева

05.10.2021

Митрополит Иларион: Да се надяваме, че при следващия канцлер отношенията между Русия и Германия постъпателно ще се развиват

04.10.2021

В Руската Православна Църква са загрижени за съдбата на християнските светини в Косово

04.10.2021

Митрополит Иларион: Как структурно ще бъде оформено присъствието на Руската Православна Църква в Африка, това ще реши Свещеният Синод

04.10.2021

Митрополит Иларион: Патриарх Вартоломей напълно е изгубил канонично съзнание

04.10.2021

Митрополит Иларион: нездравият шум около темата за доходите на Църквата често пъти е свързан с антицърковни спекулации

27.09.2021

Митрополит Иларион посочи темите, на които би трябвало депутатите да обърнат внимание при новото свикване на Държавната Дума

26.09.2021

Митрополит Иларион: у Александър Невски държавническата мъдрост се е съчетавала с лична святост

22.09.2021

Митрополит Иларион: президентът на Черна Гора работи за разделение на населението на страната, в това число и по религиозен признак

19.09.2021

Митрополит Иларион: преминаване към латиница за много украинци би било културен шок

19.09.2021

Митрополит Иларион: опитите да се изкорени руският език в редица страни на постсъветското пространство нарушават правата на човека

19.09.2021

Митрополит Иларион: работата в църковна институция също е служене на Църквата

14.09.2021

Митрополит Иларион: с нахлуването си в Украйна патриарх Вартоломей изпълни политическа поръчка

13.09.2021

Изказване на Волоколамския митрополит Антоний на конференцията «Религиозното многообразие и националното единство»

24.11.2022

Изказване на Волоколамския митрополит Антоний на закриването на VII Конгрес на лидерите на световни и традиционни религии

15.09.2022

Нашето единство е в силата на руския дух: Русия и сънародниците в един променящ се свят

15.10.2021

Изказване на председателя на ОВЦС на междурелигиозната среща «Религия и образование»

06.10.2021

Достоевски и Евангелието

20.09.2021

Темата автокефалия е единствената, която е трябвало да бъде поставена на Всеправославния Събор, смята Бачкият епископ Ириней

17.09.2021

Кикският митрополит Никифор: едностранното решение на Патриарх Вартоломей за Украйна заплашва всеправославното единство с разкол с чудовищни размери

17.09.2021

Слово на митрополит Иларион на представянето на сборника «Възсъединението на Киевската митрополия с Руската Православна Църква. 1676-1686 г. Изследвания и документи»

16.09.2021

Властовите претенции на Константинопол като заплаха за единството на Църквата

16.09.2021

Слово на Светейшия Патриарх Кирил на откриването на конференцията «Световното Православие: първенството и съборността в светлината на православното вероучение»

16.09.2021

Православното разбиране за Евхаристията

06.09.2021

Обратна връзка

Полета отбелязани * са задължителни за попълване

Да се изпрати обръщение
Рус Укр Eng Deu Ελλ Fra Ita Бълг ქარ Срп Rom عرب