მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილება (1946-2000 წლებში – საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილება) – უმნიშვნელოვანესი სინოდალური დაწესებულებაა რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიაში.
სსუგ შეიქმნა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მიერ 1946 წლის 4 აპრილს, როდესაც რუსეთის მართლმადიდებელმა საგარეო საქმიანობამ გარდაუვლად მოითხოვა საგანგებო უწყების შექმნა, რომელიც შეძლებდა ეკლესიის ცხოვრების ამ არცთუ მცირე მნიშვნელობის მხარის სტაბილურ ორგანიზებას.
2022 წ.
ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტი ანტონი
წმინდა სინოდის 2022 წლის 7 ივნისის განჩინებით კორსუნისა და დასავლეთ ევროპის მიტროპოლიტი ანტონი დაინიშნა საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების თავმჯდომარედ „ვოლოკოლამსკელის“ ტიტულით.
00876563.jpg
2009 წ.
ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტი ილარიონი, სსკგ თავმჯდომარე 2009 წლიდან
წმინდა სინოდის 2009 წლის 31 მარტის განჩინებით მოსკოვის საპატრიაქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების თავმჯდომარედ დაინიშნა ვენისა და ავსრიის ეპისკოპოსი ილარიონი (ამჟამად ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტი, მოსკოვის ეპარქიის ვიკარიუსი).
მაშინვე სსუგ ფუნქციების ნაწილი გადაეცა ეკლესიისა და საზოგადოების ურთიერთობის ახალშექმნილ განყოფილებას, რომელსაც დაევალა კავშირების დამყარება საკანონმდებლო ორგანოებთან, პოლიტიკურ პარტიებთან, პროფესიონალურ და შემოქმედებით კავშირებთან, სხვა სამოქალაქო ინსტიტუციებთან მოსკოვის საპატრიარქოს კანონიკურ ტერიტორიაზე; ყველა ის წარმომადგენლობა, მეტოქეები, მონასტრები და სტავროპოგიალური სამრევლოები, რომლებიც მანამდე სსუგ მმართველობაში შედიოდა, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის უშუალო დაქვემდებარებაში გადავიდა; საზღვარგარეთის დაწესებულებების მართვისათვის პატრიარქის დასახმარებლად შეიქმნა შესაბამისი სამდივნო. სსუგ-სთან არსებული მოსკოვის სასულიერო აკადემიის აპირანტურის ფილიალი გარდაიქმნა ზოგადსაეკლესიო ასპირანტურად და დოქტურანტურად.
საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილება ახორციელბს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კავშირებს ადგილობრივ მართლმადიდებელ ეკლესიებთან, უცხოდმადიდებელ ეკლესიებთან და ქრისტიანულ გაეართიანებებთან, არაქრისტიანულ რელიგიურ თემებთან, საზღვარგარეთის სამთავრობო, საპარლამენტი, საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან, დაწესებულებებთან, სამთავრობოთაშორისო, რელიგიურ და საერთაშორისო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან.
საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების მოვალეობაში შედის უწმინდესი პატრიარქისა და წმინდა სინოდის ინფორმირება იმ ღონისძიებებისა და მოვლენების შესახებ, რომლებიც რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის გარეთ ვითარდება და მის ინტერესებს ეხება, ასევე, ყველა იმ საეკლესიო დოკუმენტებისა და გადაწყვეტილებების მომზადება, რომლებიც ეხება მართლმადიდებელთაშორისო, ქრისტიანთაშორისო, რელიგიათაშორისო, საერთაშორისო ურთიერთობებსა და განყოფილების კომპეტენციაში შემავალ სხვა საკითხებს.