უწმინდესმა პატრიარქმა კირილემ უმაღლესი საეკლესიო საბჭოს მუშაობას უხელმძღვანელა
სსკგ-ის კომუნიკაციის სამსახური, 17.02.2026. 17 თებერვალს, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმინდესმა პატრიარქმა კირილემ უხელმძღვანელა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის უმაღლესი საეკლესიო საბჭოს მორიგ სხდომას მოსკოვში, ქრისტე მაცხოვრის საკათედრო ტაძრის უმაღლესი საეკლესიო საბჭოს დარბაზში.
სხდომა გახსნა და მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, – იტყობინება პატრიარქის პრეს-სამსახური.
კრუტიცისა და კოლომნის მიტროპოლიტი პავლე, მოსკოვის საპატრიარქოს ახლო საზღვარგარეთის ეპარქიების სამმართველის ხელმძღვანელი;
ვოსკრესენსკის მიტროპოლიტი გრიგოლი, მოსკოვის საპატრიარქოს საქმეთა მმართველი;
ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტი ანტონი, მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების თავმჯდომარე;
ვლადიმირისა და სუზდალის მიტროპოლიტი ნიკანდრე, მოსკოვის საპატრიარქოს ფინანსური და სამეურნეო სამმართველოს თავმჯდომარე;
კალუგისა და ბოროვსკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საგამომცემლო საბჭოს თავმჯდომარე;
კაშირის მიტროპოლიტი თეოგნოსტე, მონასტრებისა და ბერმონაზვნობის სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
სტავროპოლისა და ნევინომისკის მიტროპოლიტი კირილე, კაზაკებთან თანამშრომლობის სინოდალური კომიტეტის თავმჯდომარე, და შეიარაღებულ ძალებთან და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
მურმანსკისა და მონჩეგორსკის მიტროპოლიტი მიტროფანი, ფიზიკური კულტურისა და სპორტის საკითხებში საპატრიარქო კომისიის თავმჯდომარე;
სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი ტიხონი, კულტურის საკითხებში საპატრიარქო საბჭოს თავმჯდომარე;
ეკატერინბურგისა და ვერხოტურის მიტროპოლიტი ევგენი, რელიგიური განათლებისა და კატეხიზაციის სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
ოდინცოვოსა და კრასნოგორსკის მთავარეპისკოპოსი თომა, მოსკოვის საპატრიარქოს ადმინისტრაციული სამდივნოს ხელმძღვანელი;
ზელენოგრადის მთავარეპისკოპოსი საბა, სინოდალური მისიონერული განყოფილების თავმჯდომარე;
ისტრის ეპისკოპოსი სერაფიმე, ახალგაზრდობის საქმეთა სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
დეკანოზი მაქსიმე კოზლოვი, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასწავლო კომიტეტის თავმჯდომარე;
დეკანოზი მიხაილ პოტოკინი, ეკლესიის ქველმოქმედებისა და სოციალური სამსახურის სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
მღვდელი კირილ მარკოვსკი, ციხის მსახურების სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
ვ.რ. ლეგოიდა, ეკლესიის საზოგადოებასა და მედიასთან ურთიერთობების სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარე;
იღუმენია ქსენია (ჩერნეგა), მოსკოვის საპატრიარქოს იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელი.
სხდომაში მონაწილეობისთვის მიწვეულნი არიან: ბალაშიხისა და ორეხოვო-ზუევოს ეპისკოპოსი ნიკოლოზი, მოსკოვის საპატრიარქოს გამომცემლობის ხელმძღვანელი და მთავარი რედაქტორი; დეკანოზი იგორ ვიჟანოვი, სსკგ-ის თავმჯდომარის მოადგილე; მღვდელი სერგი ფუფაევი, აპოლოგეტიკური მისიის სინოდალური მისიონერული განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილე; ა.ვ. შჩიპკოვი, საზოგადოებასა და მედიასთან ეკლესიის ურთიერთობების სინოდალური განყოფილების თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; რ.ა. სილანტიევი, მოსკოვის სახელმწიფო ლინგვისტური უნივერსიტეტის დესტრუქტოლოგიის ლაბორატორიის გამგე, რუსეთის ფედერაციის იუსტიციის სამინისტროსთან არსებული სახელმწიფო რელიგიური კვლევების ექსპერტიზის ჩატარების ექსპერტთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, მსოფლიო რუსეთის სახალხო კრების ადამიანის უფლებათა ცენტრის ხელმძღვანელი.