მთავარი გვერდი ახალი ამბები
წმინდა სინოდის წევრების მისალოცი ადრესი უწმინდეს პატრია…
წმინდა სინოდის წევრების მისალოცი ადრესი უწმინდეს პატრიარქ კირილესადმი ინტრონიზაციის მორიგ წლისთავთან დაკავშირებით
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრებმა მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმინდეს პატრიარქ კირილეს ინტრონიზაციის 17 წლისთავი მიულოცეს.
მის უწმინდესობას, უწმინდეს კირილეს, მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქს
თქვენო უწმინდესობავ, უწმინდესო მეუფეო და მოწყალე მამაო!
დღეს, როდესაც დედა-ეკლესია დასაბამს უდებს ჩვენს მზადებას წმინდა ორმოცეულის სულის სასარგებლო სარბიელისკენ, ქრისტე მაცხოვრის ამ დიდებულ საკათედრო ტაძარში შეიკრიბა მწყემსთმთავრებოს, მწყემსებისა და ერისკაცების კრებული, რათა ერთობლივ ლოცვაში უსისხლო მსხვერპლშეწირვის გზით, შიშითა და ძრწოლით მადლობა აღუვლინოს უფალს იმ სიკეთეებისთვის, რომლებიც მან უხვად გარდამოუვლინა თავის მონას, უწმინდეს პატრიარქ კირილეს (სამადლობელი პარაკლისიდან).
სწორედ ამ თაღების ქვეშ, 17 წლის წინ, აღესრულა ჭეშმარიტად საბედისწერო ისტორიული მოვლენა რუსეთის ეკლესიისთვის – თქვენი აღსაყდრება მოსკოვის წმინდა მღვდელთმთავართა უძველეს საყდარზე, როდესაც ყოვლადძლიერმა ღმერთმა, როგორც ოდესღაც წინასწარმეტყველი დავითი, გამოირჩია მან მონა თვისი და გამოიყვანა იგი მწყსად ხალხისა თვისისა და სამკვიდრებელისა თვისისა (ფს. 77:70-71). წმინდა სინოდის წევრებისა და მთელი მრავალმილიონიანი სამწყსოს სახელით, გიძღვნით თქვენ ყოვლად გულწრფელ და თბილ მოლოცვებს თქვენი საპატრიარქო ინტრონიზაციის დღესთან დაკავშირებით.
თქვენი უწმინდესობის ცხოვრებაზე ფიქრისას, კეთილი კრძალვით ვაქებთ ყოვლისმპყრობლის ყოვლადბრძნულ ხელმძღვანელობას, რომელმაც ბავშვობიდან წარმართა თქვენი გზა საწინამძღვრო მოღვაწეობისკენ. საღვთისმოსავო მღვდლის ოჯახში, სემინარიასა და აკადემიაში სწავლის წლები, მიტროპოლიტ ნიკოდიმეს გულმოდგინე ხელმძღვანელობა, სამღვდელთმთავრო შრომები, საპასუხისმგებლო მსახურება საგარეო საეკლესიო საქმიანობაში და მრავალი სხვა მორჩილების შესრულება – ეს ყველაფერი წარმოადგენდა სულიერ და ინტელექტუალურ სკოლას, რომელიც ხელს უწყობდა მდიდარი გამოცდილების შეძენას, რომლის გარეშეც შეუძლებელია საპატრიარქაო მსახურების ღირსეული აღსრულება.
თქვენი საწინამძღვრო ომოფორის ქვეშ ჩვენს ადგილობრივ ეკლესიაში დაიწყო ახალი, დინამიური და შემოქმედებითი ეპოქა, რომელიც აღინიშნა უპრეცედენტო გარდაქმნებით ცხოვრების მრავალ სფეროში. ჩვენ გავხდით ისტორიული ცვლილებების მოწმენი: დღემდე შენდება ახალი ტაძრები და ხდება მონასტრების აღდგენა, რომლებიც მორწმუნეთა ევქარისტიული შეკრების ნამდვილ ცენტრებად ყალიბდება, ვითარდება საკატეხიზაციო და საგანმანათლებლო, ახალგაზრდული და სოციალური მსახურებები, რაც მოწმობს მრავალი ადამიანის ქმედით რწმენას. ეკლესიამ მოიპოვა თავდაჯერებული ხმა თანამედროვე სამყაროში და შეუძლია დაიცვას და მტკიცედ შეინარჩუნოს სახარების ზნეობრივი იდეალები და ტრადიციული ოჯახური ღირებულებები, წინააღმდეგობა გაუწიოს ამ ეპოქის მაცდურ და მავნე გამოწვევებს.
თქვენი დაუღალავი ძალისხმევის წყალობით, ჩვენი დროის უნიკალური მახასიათებელი გახდა მყარი, კონსტრუქციული და კეთილგანწყობილი ურთიერთობები საერო ხელისუფლებასთან. პირველად, რუსეთის უახლოეს ისტორიაში, როგორც ქვეყნის, ასევე მთავრობას სათავეში მორწმუნე ადამიანები დგანან, რაც ქმნის ახალ შესაძლებლობებს ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის ჰარმონიული თანამშრომლობისთვის ჩვენი ხალხის საკეთილდღეოდ.
თუმცა, ყველამ კარგად ვიცით მაცხოვრის სიტყვები: სოფელსა ამას ჭირი გაქუს, არამედ ნუ გეშინინ, რამეთუ მე მიძლევიეს სოფელსა (ინ. 16:33), და ახლანდელი დრო არ არის გამონაკლისი: თქვენ სერიოზულ გამოწვევებსა და განსაცდელებთან მოგიწიათ შეჯახება, რომლებიც თქვენს მამობრივ მხურვალე და მოსიყვარულე გულში მტკივნეულ გამოძახილს იწვევს. წმინდა რუსეთი იტანჯება, რამეთუ მის წინააღმდეგ აღდგნენ ომის მოსურნენი, რომლებსაც იმედი აქვთ, რომ გაყოფენ და გაანადგურებენ მის ხალხს (წმინდა რუსეთისთვის ლოცვიდან). მსოფლიო მართლმადიდებლობაში ჩვენ ვხედავთ ქარიშხლებსა და მერყეობებს, განუწყვეტელ მცდელობებს, დაყენონ პირადი, მთავრობისმოყვარე ამბიციები, პოლიტიკური და ეროვნული ინტერესები კანონიკურ ჭეშმარიტებებსა და სარწმუნოების ერთობაზე მაღლა. ასეთ რთულ ვითარებასა და სამწუხარო განსაცდელებში გიხდებათ თქვენ მსახურება რუსეთის ეკლესიის სათავეში, მოგერიება უფლის შეწევნით როგორც აშკარა მოწინააღმდეგეების შემოტევისა, ასევე მათი, ვინც სიმართლის სახელით ინიღბებიან, მაგრამ განხეთქილების ღვარძლს თესავენ. მსგავსად ელია წინასწარმეტყველისა, რომელიც ძლიერი   იყო ჭეშმარიტი ღმერთის რწმენით და უპირისპირდებოდა უამარავ ცრუწინასწარმეტყველს (3 მეფ, თავ. 18), თქვენ, თქვენო უწმინდესობავ, ურყევად დგახართ სარწმუნოების სიწმინდისა და კანონიკური წყობის სადარაჯოზე, მიმართავთ ცდომილთა სინდისს და მიუთითებთ გზას სინანულისა და მშვიდობისკენ.
ამ კვირა დღეს ეკლესია მორწმუნეებს სთავაზობს მოციქულ პავლეს სიტყვებს, რომლებიც მიმართულია მისი მოწაფის, ტიმოთესადმი, და რომლებიც საოცრად ეხმიანება თქვენს, როგორც წინამძღვრის, მსახურებას. და ჩვენ, თქვენი ერთგული თანამუშაკნი საუფლო საძოვარზე, სიყვარულით და კადნიერებით ვამოწმებთ, რომ თქვენ ურყევად მიჰყვებით თქვენს სანეტარო წინამორბედებს სწავლებაში, ცხოვრებაში, განწყობაში, რწმენაში, სულგრძელებაში, სიყვარულში, მოთმინებაში, დევნაში და ტანჯვაში. მთელი გულითა და სულით ცდილობთ დარჩეთ იმაში, რაც გასწავლიათ და რაც გერწმუნათ (2 ტიმ. 3:10-15), ხოლო გერწმუნათ თქვენ მთელს რუსეთის ეკლესიაზე სულიერი მზრუნველობა, რომელსაც იცავთ კეთილკრძალულებით და მთელი ძალისხმევით.
ამ ღირსშესანიშნავ და საზეიმო დღეს, კვლავ და კვლავ გვინდა დაგარწმუნოთ, ჩვენო ძვირფასო წინამძღვარო, ჩვენს გულწრფელ სიყვარულში, შვილობრივ ერთგულებასა და ლოცვით მხარდაჭერაში. ყოვლადგულუხვმა უფალმა დაე, დაგიცვას თქვენ ყოველგვარი ბოროტებისგან და მოგანიჭოთ ძალების სიმტკიცე საპატრიარქო მსახურების მრავალი და მრავალი წლის განმავლობაში; დაე ყველა თქვენს საქმესა და სიტყვაში თქვენი თანმხლები ყოფილიყოს სულიწმიდის მადლი, რომელიც შემდგომშიც გასწავლის თქვენ ყოველივეს (ინ. 14:26).
მრავალ კურთხეულ წელს გისურვებთ, თქვენო უწმინდესობავ!
ისპოლა ეტი დესპოტა.