Pagina principală
Președintele departamentului

Președintele departamentului

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk


Președintele Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Patriarhiei Moscovei
din 7 iunie 2022

Biografie

Mitropolitul Antonie (pe numele de mirean Anton Yuryevich Sevryuk) s-a născut pe 12 octombrie 1984, la Tver.


1991–2008

Din 1991 până în 1995 a studiat la școala nr. 19 din Tver. În 1995 a intrat la instituția municipală de învățământ „Liceul din Tver”, pe care a absolvit-o în 2002 cu medalia de aur. În timpul studiilor la școală, a avut ascultarea de paracliser și ipodiacon la Catedrala Învierii din Tver.

În 2002 a fost admis la Seminarul Teologic din Sankt Petersburg. În timpul studiilor, a lucrat la site-ul Academiei Teologice din Sankt Petersburg și a predat un curs opțional de engleză. A reprezentat în mod regulat școlile teologice din Sankt Petersburg la diferite conferințe și seminarii.

În 2006 a participat la lucrările seminarului organizației de tineret „Syndesmos”, la Bruxelles.

În perioada 2004-2007 a participat anual la lucrările taberei de vară a tinerilor ortodocși din Potamitissa (Cipru), în calitate de traducător și conducător al delegației rusofone.

În octombrie 2006, Arhiepiscopul Constantin de Tihvin, rectorul Academiei Teologice din Sankt Petersburg, l-a făcut citeț la biserica academiei „ Sfântul Ioan Teologul”.

În martie 2007 a fost trimis pentru un stagiu la Departamentul Ortodox al Facultății de Teologie din cadrul Universității Joensuu (Finlanda). În timpul studiilor a avut ascultarea de paroh al Bisericii Sfântul Ioan Teologul de la Seminarul Teologic al Bisericii Ortodoxe Finlandeze. În iunie, după întoarcerea sa la Sankt Petersburg, a susținut cu succes lucrarea de diplomă de la finalul studiilor de seminar, având ca temă „Eshatologia în religiile lumii”.

Pe 17 iunie 2007 a absolvit Seminarul Teologic din Sankt Petersburg la cel mai înalt nivel și a fost distins cu premiul Mitropolitului Nicodim Rotov de Leningrad și Novgorod. Prin decizia consiliului profesorilor, a fost admis ca student la Academia Teologică din Sankt Petersburg, fără a susține examenele de admitere.

În septembrie 2007 a fost numit stagiar la Serviciul de comunicare din cadrul Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Patriarhiei Moscovei. Din octombrie 2007 a fost asistentul președintelui DRBE, Mitropolitul Chiril de Smolensk și Kaliningrad (în prezent Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii). În septembrie 2008 a fost numit profesor la Seminarul Teologic din Smolensk.

2009-2022

Din 5 februarie 2009 este secretar personal al Sanctității Sale Patriarhul Chiril.

Pe 5 martie 2009, Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril l-a tuns ca rasofor cu numele de Antonie, în cinstea Sfântului Cuvios Mucenic Antonie de la Valaam, în paraclisul Sfântul Filaret cel Milostiv din Palatul Patriarhal al Lavrei Sfânta Treime a Sfântului Serghie de Radonej.

Pe 8 martie 2009, Patriarhul Chiril l-a hirotonit întru ierodiacon la Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova.

Din aprilie 2009 până în 8 aprilie 2011 – a fost șeful Secretariatului personal al Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii.

Pe 3 aprilie 2010, în Catedrala Hristos Mântuitorul, Patriarhul Chiril l-a hirotonit întru ieromonah, cu purtarea bederniței.

Pe 5 iunie 2010 a absolvit cu excelență Academia Teologică din Sankt Petersburg.

Prin decizia Sfântului Sinod din 22 martie 2011 (procesul verbal nr. 32), a fost numit cleric la parohia-stavropighie Sfântul Nicolae din Roma.

Prin decizia Sfântului Sinod din 30 mai 2011 a fost eliberat din funcția de cleric al Bisericii Sf. Nicolae din Roma și numit paroh al Bisericii-Stavropighie Sfânta Mare Muceniță Ecaterina din Roma.

Pe 12 iulie 2011, printr-un decret al Patriarhului Chiril, a fost numit secretar al parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia.

Pe 18 iulie 2013, în cadrul unei slujbe oficiate în Lavra Sfânta Treime a Sfântului Serghie de Radonej, a fost ridicat la rangul de arhimandrit de către Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril.

Pe 7 octombrie 2015, în paraclisul Sfântul Filaret cel Milostiv din Palatul Patriarhal al Lavrei Sfânta Treime a Sfântului Serghie de Radonej, Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril l-a tuns în monahism cu numele de Antonie, în cinstea Sfântului Antonie Romanul.

Prin decizia Sfântului Sinod din 22 octombrie 2015 (procesul verbal nr. 62), a fost ales episcop de Bogorodsk, vicar al Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii, însărcinat cu pastorația parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia, și numit coordonator al Oficiului Patriarhiei Moscovei pentru instituțiile din străinătate.

A fost numit episcop pe 23 octombrie 2015, la Catedrala Intrarea în Biserică a Maicii Domnului de la Mănăstirea Optina. Pe 26 octombrie a fost hirotonit întru episcop în cadrul Liturghiei de la Mănăstirea Novodevicy din Moscova. Slujba a fost prezidată de Patriarhul Chiril.

Printr-un decret al Patriarhului Chiril din 28 octombrie 2015, a fost numit paroh al Bisericii Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din Presnensky (Moscova).

Prin decizia Sfântului Sinod din 24 decembrie 2015 (proces verbal nr. 89), a fost inclus în Consiliul Suprem al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Prin decizia Sfântului Sinod din 29 iulie 2017 (proces verbal nr. 58), a fost eliberat din funcțiile de administrator al parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia și paroh al Bisericii-Stavropighie Sfânta Mare Muceniță Ecaterina din Roma. Sinodul a decis să poarte titlul de episcop „de Zvenigorod”.

În perioada septembrie-decembrie 2017 – chiriarh interimar al Eparhiei Berlinului.

Prin decizia Sfântului Sinod din 28 decembrie 2017 (proces verbal nr. 116), a fost numit chiriarh al eparhiilor de Viena-Austria și Budapesta-Ungaria, cu titlul omonim, păstrând în același timp funcția de coordonator al Oficiului Patriarhiei Moscovei pentru instituțiile din străinătate. Printr-o decizie a Sfântului Sinod i s-a încredințat administrarea temporară a parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia.

Pe 1 februarie 2018, în cadrul Liturghiei oficiate în Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova, Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril l-a ridicat la rangul de Arhiepiscop.

Prin decizia Sfântului Sinod din 15 octombrie 2018 (proces verbal nr. 77), a fost eliberat de administrarea temporară a parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia.

Prin decizia Sfântului Sinod din 30 mai 2019 (proces verbal nr. 49), a fost numit arhiepiscop de Korsun și Europa de Vest, Exarh Patriarhal al Europei de Vest, administrator interimar al parohiilor Patriarhiei Moscovei din Italia, fiind eliberat de conducerea eparhiilor de Viena-Austria și Budapesta-Ungaria, dar păstrând funcția de coordonator al Oficiului Patriarhiei Moscovei pentru instituțiile din străinătate.

Pe 31 mai 2019, în cadrul Liturghiei oficiate la Catedrala Învierii Domnului din Mănăstirea Novodevichy (Sankt Petersburg), Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril l-a ridicat la rangul de Mitropolit.

Prin decizia Sfântului Sinod din 7 iunie 2022 (proces verbal nr. 61), a fost numit președinte al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe și membru permanent al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, cu titlul „Mitropolit de Volokolamsk”, păstrând temporar conducerea Exarhatului Patriarhal al Europei de Vest și funcția de coordonator al Oficiului Patriarhiei Moscovei pentru instituțiile din străinătate, fiind în același timp eliberat de administrarea Episcopiei de Korsun.


Reuniunea Consiliului prezidențial pentru cooperare cu asociațiile religioase

28.10.2022

La Roma s-a încheiat întâlnirea interreligioasă „Strigătul păcii”

26.10.2022

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk s-a întâlnit cu ambasadorul Rusiei la Vatican

25.10.2022

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk a târnosit biserica din Tarquinia

23.10.2022

Președintele DRBE s-a întâlnit cu ambasadorul Rusiei în Italia

23.10.2022

Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril a prezidat ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

13.10.2022

Întâlnirea președintelui DRBE cu noul ambasador al Rusiei în Tadjikistan

12.10.2022

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk s-a întâlnit cu președintele Comitetului pentru afaceri internaționale din cadrul Consiliului Federației Ruse

11.10.2022

Președintele DRBE s-a întâlnit cu directorul Departamentului Ministerului rus de Externe

10.10.2022

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk a participat la slujbele festive de la Lavra Sfânta Treime a Sfântului Serghie

10.10.2022

Întâlnirea Mitropolitului Antonie cu președintele RCCEF, S. Reahovsky

05.10.2022

Președintele DRBE s-a întâlnit cu șeful Rossotrudnichestvo, Evgheni Primakov

04.10.2022

Reprezentanți ai Bisericii au asistat la ceremonia de semnare a tratatelor de aderare la Rusia a Republicilor Populare Donețk și Lugansk și a regiunilor Zaporojie și Herson

01.10.2022

Mitropolitul Antonie de Volokolamsk s-a întâlnit cu ministrul Awqaf al Republicii Arabe Siriene

19.09.2022

Președintele DRBE s-a întâlnit cu ambasadorul Rusiei în Israel

19.09.2022

Mitropolitul Ilarion: este important ca acel conflict interetnic să nu se transforme într-unul interreligios

19.10.2021

Mitropolitul Ilarion: Să sperăm că sub următorul cancelar relațiile dintre Rusia și Germania se vor dezvolta progresiv

04.10.2021

Biserica Ortodoxă Rusă este îngrijorată de soarta locurilor sfinte din Kosovo

04.10.2021

Mitropolitul Ilarion: Modul în care va fi structurată prezența Bisericii Ortodoxe Ruse în Africa va fi decis de Sfântul Sinod

04.10.2021

Mitropolitul Ilarion: Patriarhul Constantinopolului pretinde privilegii speciale asemănătoare cu cele papale

19.09.2021

Mitropolitul Ilarion: cu invazia sa în Ucraina, Patriarhul Bartolomeu a executat un ordin politic

13.09.2021

Mitropolitul Ilarion: vizita rușinoasă a Patriarhului Bartolomeu în Ucraina a demonstrat lumii roadele faptelor sale

06.09.2021

Biserica Ortodoxă Rusă este îngrijorată de soarta creștinilor care rămân în Afganistan

06.09.2021

Mitropolitul Ilarion: Biserica nu educă în oameni toleranță, ci iubire

02.08.2021

Mitropolitul Ilarion: structurile schismatice reprezintă ortodoxia „din umbră” sau falsă

01.08.2021

Mitropolitul Ilarion: În Biserică există un loc pentru fiecare persoană cu talentele și darurile sale

27.07.2021

Mitropolitul Ilarion: În multe țări ale lumii creștinii se află într-o situație tragică

18.07.2021

Mitropolitul Ilarion: Patriarhul Constantinopolului a condus la impas dialogul dintre ortodocși și catolici

12.07.2021

„Încercarea Constantinopolului de a introduce autoritatea papală în Biserica Ortodoxă a dus la divizarea Ortodoxiei universale“

27.06.2021

Mitropolitul Ilarion: Întâlnirea liderilor din Rusia și SUA este un pas spre tăierea nodului gordian al problemelor în relațiile dintre cele două țări

20.06.2021

Feedback

Câmpurile marcate * trebuie completate obligatoriu

Trimite mesajul
Рус Укр Eng Deu Ελλ Fra Ita Бълг ქარ Срп Rom عرب