![](/h/assets/images/new-logo.png)
Πατριαρχείο Μόσχας
Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie για να σας δείξει τις πιο ενημερωμένες πληροφορίες. Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε τον ιστότοπο, συναινείτε στη χρήση των Μεταδεδομένων και των cookie σας. Διαχείριση cookie
Συγχαρητήρια του Πατριάρχη Σερβίας Πορφυρίου για την 1033η επέτειο της Βαπτίσεως των Ρως
Το συγχαρητήριο μήνυμα του Προκαθημένου της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Σερβίας ανέγνωσε ο επίσκοπος Τόπλιτς Ιερόθεος κατά τους εορτασμούς προς τιμήν της 1033ης επετείου της Βαπτίσεως των Ρως στο Κίεβο. Στο μήνυμα αναφέρεται:
Προς τον Μακαριώτατο Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριο
Μακαριώτατε, αγαπητέ μας εν Χριστώ Αδελφέ και Συλλειτουργέ,
Μακαριώτατε αδελφέ Ονούφριε και αδελφοί αρχιερείς, ιερείς, μονάζοντες, γερόντισσες με τις αδελφότητες, αδελφοί και αδελφές, κάτοικοι του Κιέβου, άπας ο πιστός λαός της Ουκρανίας, ο οποίος σταθερώς και απαρασαλεύτως διατηρεί την άμωμη ορθόδοξη πίστη, διαφυλάσσει αδιάσπαστο τον χιτώνα του Κυρίου και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού! Σας συγχαίρω όλους σας για τη μεγάλη εορτή, την ημέρα Βαπτίσεως των Ρως και μνήμης του Αγίου Ισαποστόλου Πρίγκιπα Βλαδιμήρου.
Το πρόσωπό Σας και η σταθερή οιακοστροφία του σκάφους της Ουκρανικής Εκκλησίας κατ᾽ αυτήν την πάρα πολύ δύσκολη εποχή, αγαπητέ μας εν Χριστώ αδελφέ, αναδείχθηκαν σε σύμβολα αφοσιώσεως στην ενότητα της Ορθοδόξου Εκκλησίας και θαρραλέας αντιμετωπίσεως των πειρασμών. Η επιλογή, στην οποία προχωρήσατε ακολουθώντας το παράδειγμα του μεγάλου Σας προκατόχου μητροπολίτη Βλαδιμήρου, συγκρίνεται με την επιλογή του Αγίου Πρίγκιπα Βλαδιμήρου, ο οποίος επέλεξε για τον εαυτό του την Ορθοδοξία, αφού ενημερώθηκε προηγουμένως για όλες τις ομολογίες εκείνης της εποχής. Μένοντας πιστοί στην κανονική τάξη και την ενότητα με την Ορθόδοξη Εκκλησία, επαναλάβατε την επιλογή του Αγίου Πρίγκιπα Βλαδιμήρου. Κατ᾽ αυτόν τον τρόπο, μαζί με τους αρχιερείς σας, τον ευαγή κλήρο, τους μοναχούς και τον λαό έχετε γίνει πρότυπο, το οποίο είναι γνωστό και στον ευλαβή μας σερβικό λαό.
Σεις, Μακαριώτατε, αποδείξατε την αδελφική Σας αγάπη, καταφθάνοντας σε εκείνο το τμήμα της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Σερβίας, η οποία όπως και στο παρελθόν αντιμετωπίζει παρόμοιους πειρασμούς, στο Μαυροβούνιο. Εκεί, μαζί με τον αοίδιμο μητροπολίτη Αμφιλόχιο προσευχηθήκατε για την ενότητα της Εκκλησίας και προεξήρχατε της λιτανείας, η οποία κατέδειξε ότι και εμείς, οι ορθόδοξοι Σέρβοι, όπως και ο λαός της Ουκρανίας, θα καταστούμε γνωστοί στον κόσμο χάρη στην πίστη στον Χριστό και στην απόκρουση των πειρασμών, τους οποίους μας προτείνει ο άρχων του κόσμου τούτου.
Την ημέρα αυτής της μεγάλης εορτής θα ήθελα να Σας εκφράσω τη μεγάλη μου ευγνωμοσύνη για τη βοήθεια και την αγάπη. Χάρη σε αυτές και με τις πρεσβείες του Αγίου Πρίγκιπα Βλαδιμήρου και του Αγίου Σάββα της Σερβίας η Αγία Ορθόδοξη Εκκλησία στη Σερβία, την Ουκρανία και παντού, όπου διαφυλάσσεται η πίστη στην Ιερά Παράδοση και την κανονική τάξη, θα αναδειχθεί ένδοξη νικήτρια κατά των δυνάμεων του κόσμου τούτου.
Μακαριώτατε, για άλλη μια φορά Σας συγχαίρω ολοθύμως για την εορτή, αναπέμποντας προσευχές στον Κύριο για να Σας χαρίσει δυνάμεις προς περαιτέρω διακονία της Εκκλησίας Σας και του πιστού λαού.
† Αρχιεπίσκοπος Πεκίου,
Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβακίου
Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος
Πατριάρχης
Πρόεδρος του Τμήματος
07.01.2024
06.01.2024
20.05.2024
02.04.2024
10.03.2024